Pokud má klient problémy splácet kreditní kartu včas, jde o jeden z varovných signálů. Finanční poradci se následně zaměří na výdaje, aby kreditní karta byla splacena prioritně a klient neměl potřebu ji v budoucnu tolik využívat.
Shutterstock.com
Osobní finance
Neutrácíte více, než si můžete dovolit? Finanční poradci prozradili, podle čeho poznají klienta v problémech
Mít pod kontrolou své výdaje je klíčovou součástí zdravého finančního plánování. Přesto se stává, že lidé utrácejí více, než si uvědomují. A často si to ani nepřipouštějí. Pokud máte podezření, že by se to mohlo týkat i vás, existují určité varovné signály, které byste neměli přehlížet.
redaktor
Co je však největším varovným signálem odhalujícím problém s výdaji? Deník Business Insider se zeptal čtyř respektovaných finančních poradců působících v USA. Jejich odpovědi byly jednoznačné: problémem číslo jedna je překročení bezúročného období na kreditní kartě.
Pokud nestihnete zaplatit dlužnou částku na kreditní kartě v rámci bezúročných období (každá banka nabízí různou délku), začne vám nabíhat úrok. Ten se vypočítává podle roční sazby vaší karty.
„Jakmile není člověk schopen splatit zůstatek na kreditní kartě v plné výši, je nejvyšší čas začít výrazně omezovat výdaje,“ říká Alvin Carlos, partner společnosti District Capital Management.
I když se mnozí odborníci shodují, že dluh na kreditní kartě je vážný problém, jejich pohled na to, kdy je potřeba zakročit, se lehce liší.
Valerie Riverová, zakladatelka FirstGen Wealth, vysvětluje: „Pokud nesplatíte kreditní kartu každý měsíc v plné výši, je to jasný signál, že utrácíte více, než vyděláváte. Musí se sáhnout do výdajů.“
Christopher Stroup, zakladatel poradenské společnosti Silicon Beach Financial, přidává: „Obvykle počkám tři měsíce po sobě jdoucích minimálních splátek nebo tři měsíce nesplaceného zůstatku, než klienta kontaktuji, abychom si o tom promluvili.“
Doplňuje, že tímto přístupem bere v úvahu i mimořádné situace, kdy se lidé dostanou do krátkodobých problémů kvůli nedostatku pohotovostních rezerv.
Angela Mooreová, poradkyně společnosti Fruitful, říká: „Když vidím, že někdo trvale zvyšuje svůj dluh na kreditní kartě, je to pro mě jasný důkaz, že utrácí víc, než si může dovolit.“
Podobně to vnímá i český finanční poradce ze skupiny Partners Lukáš Urbánek. Podle něj je základem mít přehled o svých penězích.
„Pro dlouhodobě úspěšné hospodaření s penězi je přehled o příjmech a výdajích naprosto klíčový. Na straně příjmů je to většinou poměrně jednoduché, ale v části výdajů to bývá složitější,“ upozorňuje.
„Výdajů je celá řada a ne všechny jsou každý měsíc stejné a pravidelné. Vyčerpaná kreditní karta nebo vyčerpaný kontokorent mohou být opravdu prvními indikátory toho, že není vše v pořádku,“ dodává Urbánek.
A právě v takovém momentu by měl člověk zbystřit. „Je potřeba se zamyslet nad tím, proč taková situace nastala. Jestli se jednalo o jednorázový výdaj, který nás nečekaně překvapil, nebo jde o dlouhodobý deficit v domácím rozpočtu.“
Pokud je to ten druhý případ, bývá podle něj řešení složité. „Vždy musí být velmi individuální a klient musí sám chtít takovou situaci vyřešit.“
Ať už je situace jakákoliv, pokud opakovaně nedokážete splácet kreditní kartu včas, je podle zmíněných expertů nutné zásadně změnit přístup ke svým financím.
Úroky na kreditní kartě patří mezi nejvyšší mezi všemi bankovními produkty. Podle údajů amerického Federálního rezervního systému dosahovala v únoru 2025 průměrná úroková sazba kreditních karet 21,37 procent.
V České republice se úroky pohybují v obdobné výši, podle srovnání Ušetřeno.cz jsou na některých kartách úroky až 26 procent ročně. To znamená, že dluhy mohou rychle narůstat a snadno přerůst do vážných problémů.
Pokud se ocitnete v této situaci, prioritou by mělo být co nejrychlejší splacení dluhu. Prvním a hlavním krokem je úprava rozpočtu.
Podle Alvina Carlose může u menšího dluhu stačit například zrušit některé předplatné streamovacích služeb. Pokud je zadlužení výraznější, může být potřeba radikálnější řešení, jako je přestěhování se do menšího bytu nebo nalezení spolubydlícího.
Kdo se necítí na ruční plánování rozpočtu, může využít některou z aplikací pro správu financí, která umožní sledovat výdaje a odhalit, kam peníze skutečně odcházejí. V Česku nabízí bilanci výdajů a příjmů, včetně odborné konzultace, například zmíněná poradenská síť Partners, ale rovněž třeba bankovní domy.