Američtí senioři hledají přivýdělěk, ilustrační foto

Američtí senioři hledají přivýdělek, ilustrační foto

Shutterstock.com

Ekonomická nejistota

Američané na penzi se zase vracejí do práce. Mají strach z budoucnosti

Obyvatelé Spojených států, kteří už odešli do důchodu, začínají uvažovat opět o práci, protože se obávají ekonomické nejistoty a růstu inflace.

František Novák

Osmašedesátiletá Sharon Tagleová si užívala zaslouženého odpočinku a po sedmi letech důchodu už nepočítala s tím, že by se vracela do práce. Současná ekonomická nejistota, která se šíří po Spojených státech, ji ale donutila najít si zase zaměstnání.

Začala pracovat na poloviční úvazek jako pokladní v maloobchodním hobby řetězci Home Depot za 15 dolarů (330 korun) na hodinu. Američanka žijící v Tampě na Floridě se obává zvyšování cen a také toho, že nebude mít dostatek financí. Proto začala být opět ekonomicky aktivní, vysvětlila pro web Business Insider.

Společně s manželem dostávají od amerického fondu sociálního zabezpečení 3400 dolarů (74 800 korun) měsíčně. Pár doufal, že na Floridě prodají dům a přestěhují se do jiného amerického státu, kde jsou nižší náklady na živobytí.

Nedaří se jim ale nemovitost prodat. Americký online deník k tomu dodal, že je pouze jednou z mnoha starších Američanů, kteří museli začít pracovat nebo obnovili své podnikání, protože se obávají finanční a ekonomické nejistoty.

Američtí důchodci se rovněž v souvislosti s nástupem nové administrativy obávají změn v sociálním a zdravotním systému Spojených států. Prezident Donald Trump a jeho vládní tým se netají plány na seškrtání stávajících federálních programů, jako je sociální zabezpečení nebo zdravotní program Medicaid, jenž je určen pro Američany s nižšími příjmy.

Trumpova administrativa už oznámila snížení finančních prostředků na Medicaid pro jednotlivé americké státy. Škrty zasáhly zejména podporu, která nemá zdravotnickou povahu, jako je podpora vysokorychlostního internetu na venkově nebo podpora studentských půjček.

Penzisté jsou také vyděšeni tím, jak jejich úspory, které často drží ve formě akcií amerických firem nebo akciových indexů, padají o desítky procentních bodů kvůli celnímu tornádu Donalda Trumpa.

Návrat amerických důchodců do práce je ale často nereálný, vysvětlil Geoffrey Sanzenbacher z Centra pro výzkum důchodů na Boston College. Dvojnásob to platí pro ty, kteří dříve vykonávali fyzicky náročnou práci.

Republikánská strana ve Sněmovně reprezentantů už na začátku dubna souhlasila s návrhem, že programy Medicaid a Medicare přijdou v následujících deseti letech o celkových 880 miliard dolarů (19,4 bilionu korun). Prezident Trump nicméně veřejně slíbil svým voličům, že se jich škrty v sociální a zdravotní oblasti přímo nedotknou.

Propouštění v americké státní správě ale pravděpodobně povede k tomu, že se prodlouží čekací doby na vyřízení žádostí o federální sociální nebo zdravotní podporu. I proto starší Američané, kteří ještě pracovat mohou, se raději vrací do práce, aby zabránili finančnímu propadu ve svých rodinných rozpočtech.