V Saské Kamenici jsou ceny bytových pronájmů výhodnější než v nedalekém českém Chomutově (ilustrační foto)
Shutterstock.com
Lepší život
Nižší nájmy, vyšší platy – českému pohraničí hrozí odliv řemeslníků a odborníků za německou hranici
V Německu je výrazně vyšší průměrná mzda než v Česku. V přepočtu na měsíc to je okolo 108 tisíc korun.
čtk
V některých českých příhraničních oblastech jsou ceny nájmů srovnatelné nebo vyšší než v Německu. Vzhledem k tomu, že jsou pak v západní zemi větší platy než v tuzemsku, řada řemeslníků a odborníků se může chtít raději odstěhovat za hranice. Vyplývá to z dat realitní platformy Bezrealitky.cz, která má ČTK k dispozici.
V ČR momentálně průměrný nájem činí zhruba 350 korun za metr čtvereční, v Německu se jejich cena liší mezi spolkovými zeměmi. Výrazně nižší nájmy jsou také v menších německých městech proti velkoměstům.
Například průměrný pronájem panelového bytu v Saské Kamenici (Chemnitz) stojí podle dat platformy 125 korun za metr čtvereční. To je méně, než třeba v Chomutově, kde se nájmy pohybují okolo 150 korun za metr čtvereční. Zrekonstruovaný rodinný byt v Hofu pak může stát přibližně stejně jako v Aši, tedy kolem 250 Kč za metr čtvereční.
Naopak ve větších českých městech jsou nájmy v bytech ve srovnání s Německem stále levnější. V Řezně se například pohybují mezi 400 až 500 korunami za metr čtvereční, přičemž v Plzni je aktuální průměr kolem 270 Kč za část pronajímatelné plochy.
V Drážďanech nájmy činí zhruba 300 korun za metr čtvereční, zatímco v nedalekém Ústí nad Labem v průměru 220 korun za metr čtvereční. Výrazně vyšší zůstávají v Německu ve srovnání s ČR také ostatní poplatky za bydlení.
V Německu je výrazně vyšší průměrná mzda než v Česku. Podle dat Spolkového statistického úřadu činila v roce 2024 průměrná roční mzda v Německu 52 159 eur (zhruba 1,3 milionu korun). V přepočtu na měsíc to tak bylo okolo 108 tisíc korun.
V ČR byla loni podle Českého statistického úřadu průměrná měsíční mzda 46 165 korun. Ve čtvrtém čtvrtletí měsíční mzda činila 49 229 korun.
V Německu podle Bezrealitky.cz pracuje zhruba 40 tisíc Čechů, přičemž významná část z nich dojíždí za prací z Česka. Jedná se zejména o pracující v odvětvích, jako je stavebnictví, ošetřovatelství, informační technologie, nebo jde o řemeslníky.
Pro mnoho z nich se život přímo v Německu podle platformy stává výhodnější alternativou.