Mezi příznaky rakoviny jícnu patří bolest za hrudní kostí, kašel, chrapot, váhový úbytek a pálení žáhy

Mezi příznaky rakoviny jícnu patří bolest za hrudní kostí, kašel, chrapot, váhový úbytek a pálení žáhy

ilustrační foto, Shutterstock.com

Zdraví

Tváří se jako obyčejné pálení žáhy, ale je to tichý zabiják. Rakovinu jícnu může odhalit jednoduchý test

V Česku je sice vzácná, většinou ji ale lékaři diagnostikují v pozdním stádiu. Ze 700 lidí, kteří si diagnózu rakoviny jícnu vyslechnou, se vyléčí jen 15 procent. K rozpoznání nemoci dříve než za pět minut dvanáct pomáhá jednoduchý test, který vyvinuli v Ústavu pro včasné odhalování rakoviny na Cambridgeské univerzitě. Pacienti při něm polykají malou houbu na provázku.

ptk

Nejčastějším příznakem rakoviny jícnu je porucha polykání, bolest při polykání a váhový úbytek. Překážkou k včasnému odhalení nádoru je elasticita jícnu, pacient totiž přijde o schopnost přijímat potravu až při padesátiprocentním zúžení hltací trubice.

Pozor by si měli dát lidé, kteří mají dlouhodobější obtíže s bolestí za hrudní kostí, kašlem a chrapotem. Váhový úbytek už bohužel signalizuje pokročilé stádium nemoci. Mezi varovný příznak patří také pálení žáhy.

Poslední symptom je natolik obvyklý, že ho lidé často podcení jako běžnou zdravotní obtíž. V Británii žáha trápí jednoho ze čtyř lidí.

O manžela přišla kvůli podcenění problému Mimi McCordová, dnes v rámci organizace Heartburn Cancer UK bojuje za širší dostupnost testu, který by měl onemocnění včas odhalit.

„Rakovina jícnu je tichý zabiják, který se může skrývat přímo před očima,“ varuje McCordová. „Lidé si často neuvědomují, že ne každé pálení žáhy je neškodné. Zatímco léčí příznaky, skutečná příčina je zatím může pomalu zabíjet.“

Metodu vyvinula profesorka Rebecca Fitzgeraldová, ředitelka Ústavu pro včasné odhalování rakoviny na Cambridgeské univerzitě. Jak funguje?

Pacient spolkne pilulku na provázku. Kapsle se v žaludku rozpustí a uvolní houbičku, která je velká asi jako česká desetikoruna. Když zdravotník vytahuje houbu zpět, sbírá vzorky buněk v jícnu. Ty se pak pošlou do laboratoře na analýzu.

Zkoumání se zaměřuje na změny v souvislosti s takzvaným Barrettovým jícnem. Při častém refluxu dochází kvůli opakovanému dráždění žaludečními kyselinami ke změně vnitřní výstelky trubice. V menším procentu případů se může v místě rozvinout rakovina.

Zastánci vyšetření tvrdí, že pravidelné používání testu by mohlo pomoci zachraňovat životy a zároveň omezit potřebu invazivní endoskopie, tedy standardního vyšetření pomocí kamery zaváděné hrdlem.

Test s názvem cytosponge už ve Spojených státech schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, ale běžně se nepoužívá. V USA i ve Velké Británii je dostupný hlavně pro lidi s vysokým rizikem.

Kdo do něj patří? Do 45 let je výskyt rakoviny jícnu nízký. Nad tuto hranici je ale čím dál častější, nejohroženější jsou skupiny ve věku 60 až 70 let. Naproti jdou diagnóze kuřáci, kteří si nepříjemnou zprávu o vážné nemoci vyslechnou až pětkrát častěji než lidé, kteří tabáku neholdují.

Alarmující je výskyt u těžkých pijáků alkoholu, riziko se u nich zvyšuje až stokrát. „Ten test máme a víme, že funguje. Zatímco čekáme, až bude k dispozici širší veřejnosti, lidé umírají,“ dodává Mimi McCordová.