Dlouhodobé dodávky LNG z Emirátů si pojistila Čína
Shutterstock.com
O přízeň Emirátů bojují Američané s Číňany. Jde jim o plyn
Spojené arabské emiráty mají pro dvě největší světové ekonomiky stále důležitější strategický význam. Washington se znepokojením sleduje posilování ekonomických vztahů mezi Abú Zabí a Pekingem.
redaktor
Strategická poloha v Perském zálivu činí ze sedmi emirátů, které disponují sedmými největšími zásobami ropy i zemního plynu na světě, klíčového obchodního partnera pro obě největší světové ekonomiky, Spojené státy a Čínu.
Právě snaha Pekingu získat rozhodující ekonomický vliv na Spojené arabské emiráty (SAE), kterým vévodí obchodní a turistické centrum v Dubaji, znepokojuje vysoce postavené úředníky ve Washingtonu.
Nově čínská státní společnost Zhenhua Oil podepsala pětiletou dohodu o dodávkách LNG s Adnoc ze Spojených arabských emirátů. Ročně se tak má do říše středu dodávat 800 tisíc tun zkapalněného plynu. To samozřejmě neušlo pozornosti americké administrativy.
„Čínské obchody s LNG na Blízkém východě nás vždy zajímají, stejně jako cokoli, co Zhenhua Oil v regionu dělá,“ řekl americký zdroj portálu OilPrice.com.
SAE navíc sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií, které jsou klíčovými vojenskými spojenci Američanů v oblasti celého Středního východu.
Emiráty se stávají ideálním energetickým uzlem, který spojuje Západ s Východem. Na pobřeží vznikla řada terminálů i skladovacích zařízení pro export fosilních surovin do celého světa.
Snaha Pekingu získat rozhodující ekonomický vliv na Spojené arabské emiráty znepokojuje Washington.
Emirát Fudžajra má výhodnou polohu, aby mohl nabídnout alternativní možnosti přepravy ropy, pokud by došlo k narušení dodávek fosilních komodit z Íránu.
Nachází se také jen 160 kilometrů od Hormuzského průlivu, kterým historicky prochází 30 procent objemu ropy, která se globálně prodá. I proto chce v této oblasti hrát silnější roli Peking, který je klíčovým obchodním partnerem i pro Teherán.
Spojené státy si už dříve se znepokojením všimly, že Čína rok před vypuknutím plnohodnotné války na Ukrajině začala nápadně navyšovat kontrakty dodávek LNG s Katarem, který v té době patřil k největším exportérům zkapalněné komodity na světě.
Od té doby se plyn ve formě LNG stal klíčovým energetickým zdrojem pro celý svět a právě Spojené státy začaly výrazně posilovat svůj export této suroviny. Výhodou je, že terminály pro LNG lze vybudovat mnohem rychleji a levněji než nákladnou plynárenskou infrastrukturu ve formě plynovodů.
Čínská ropná a plynárenská firma Zhenhua Oil je dceřinou společností státního obranného dodavatele Norinco. Působí už také v Egyptě a Iráku.
V roce 2021 americké tajné služby zjistily, že čínská armáda tajně v Emirátech začala budovat vojenské zařízení v okolí přístavu Chalífa v Abú Zabí. Po americké intervenci došlo k zastavení výstavby.