Křetínský dobyl britskou poštu. Jak český magnát promění 500 let starou instituci?

Křetínský dobyl britskou poštu. Jak český magnát promění 500 let starou instituci?

EPH / zijin / Shutterstock.com, koláž Hrot24

Křetínský dobyl britskou poštu. Jak český magnát promění 500 let starou instituci?

Český miliardář Daniel Křetínský učinil další krok k ovládnutí britské národní ikony: společnosti International Distribution Services (IDS), která vlastní poštu Royal Mail. Většina akcionářů schválila odkup zbývajících podílů, čímž Křetínského EP Group spolu s J&T Capital Partners Patrika Tkáče získala kontrolu nad 80 % firmy. Transakce v hodnotě 3,57 miliardy liber (106,2 miliardy korun) tak završuje největší zahraniční investici českého podnikatele v historii. „Jsme odhodláni vytvořit z Royal Mail moderního operátora, který bude sloužit zákazníkům i v digitální době,“ prohlásil Křetínský v reakci na úspěšné uzavření obchodu.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Royal Mail, založená roku 1516, se potýkás poklesem objemu dopisů, stávkami zaměstnanců a konkurencí balíkových služeb. Přestože její mezinárodní divize GLS generuje zisky, samotná pošta loni hlásila ztráty. Britská vláda proto dohodu s Křetínským podmínila zachováním „univerzální služby“ – včetně šestidenního doručování dopisů. „Tato dohoda chrání zájmy občanů i pracovníků,“ zdůraznil ministr obchodu Jonathan Reynolds. Zlatá akcie státu navíc zaručuje, že jakékoli zásadní změny budou muset projít vládním filtrem.

Balíkový boom a 20 tisíc výdejních boxů

Křetínského plán na revitalizaci Royal Mail počítá s masivní expanzí balíkových služeb. EP Group chce do sítě přidat 20 tisíc výdejních boxů, což má snížit náklady na doručení a konkurovat gigantům jako Amazon. „Jde o logickou reakci na růst e-commerce,“ komentoval záměr analytik z Finexpertu. Ambiciózní projekt, který vyjde na stovky milionů liber, však naráží na skepsi odborů. Ty varují před tlakem na zaměstnance a nejasnou budoucností tradičních poštovních služeb.

Ačkoli transakce měla být dokončena již letos na jaře, zpoždění způsobil regulační průtah v Rumunsku. Nyní EP Group čeká na stažení IDS z londýnské burzy, jež může proběhnout nejdříve 2. června. Pro Křetínského to znamená nejen prestiž, ale i riziko: pokud se mu nepodaří oživit 150 tisíc lidí zaměstnávající kolos, stane se tato megainvestice jeho největší sázkou s otevřeným koncem.