Jak se Američané vyrovnají s nedostatkem zboží?
Shutterstock
Investiční firma ukazuje Američanům drastický dopad cel: V létě uvidíte v obchodech jen prázdné regály
Americká investiční firma Apollo Global Management, jež spravuje aktiva v řádu stovek miliard dolarů, se rozhodla netradiční formou ukázat dopady vysokých dovozních cel na americkou ekonomiku. Povedou podle ní k americké recesi a prázdným regálům v obchodech, protože nahradit zboží z Číny bude trvat dlouhé měsíce.
redaktor
Masivní propouštění řidičů v nákladní kamionové dopravě nebo vyprázdněné regály v americkém maloobchodě. To jsou jen některé důsledky Trumpových dovozních cel, které zásadním způsobem dopadnou na americké spotřebitele.
Před ekonomickým černým scénářem varuje investiční společnost z New Yorku Apollo Global Management, která v roce 2022 spravovala 548 miliard dolarů (12,1 bilionu korun) od svých klientů.
Hlavní ekonom společnosti Apollo Torsten Slok předpovídá ekonomickou recesi, která největší ekonomiku světa naplno zasáhne během letních měsíců. V analýze pro klienty varuje před prázdnými regály v amerických obchodech, napsal web ekonomické televizní stanice CNBC.
Dopad dovozních cel, pokud se nezmírní, se projeví především v drastickém poklesu dovozu zboží z Číny a pocítí jej všichni běžní Američané nedostatkem zboží v obchodech.
Trumpa a Muska vyškolily trhy. Zařadili zpátečku a couvají z rázných ekonomických plánů
Na základě odhadu doby přepravy zboží z hlavní asijské ekonomiky do Spojených států se výpadek zboží projeví už během května a postupně bude narůstat.
„Důsledkem budou v horizontu několika týdnů v amerických obchodech prázdné regály. Projeví se také nedostatky podobné jako za pandemie covidu-19 a dopadnou na spotřebitele a firmy, které využívají čínské výrobky jako meziprodukty,“ varoval Slok v prezentaci určené pro klienty.
Předpovídá, že se do poloviny května úplně zastaví kontejnerová doprava, jež plula se zbožím z čínských do amerických přístavů. Koncem května se propadne poptávka po kamionové dopravě, která zboží rozváží po Spojených státech.
To se následně projeví chybějícím zbožím v americkém velko- i maloobchodě a propadem tržeb obchodních společností. V červnu podle dlouholetého hlavního ekonoma Deutsche Bank začne propouštění v kamionové dopravě a také v americkém obchodním sektoru.
V letních měsících naplno zasáhne americkou ekonomiku recese. Loni se do Ameriky přivezlo čínské zboží v objemu 439 miliard dolarů (9,7 bilionu korun).
Svou analýzu dánský ekonom dokládá i grafy, jež ukazují, že se v posledních týdnech propadají nové objednávky amerických firem, snižují se výhledy zisků a plány kapitálových výdajů.
Už i Trumpova administrativa připouští, že je současná celní válka s největší asijskou ekonomikou neudržitelná. Dovozní cla na čínské zboží nyní podléhají sazbě ve výši 145 procent. I když Bílý dům tvrdí, že začal o snížení cel s čínskými protějšky jednat, Peking taková jednání popřel.