Milan Kratina a Zdeněk Šoustal ze skupiny Accolade
foto: EY podnikatel roku (publikováno se svolením)
Český byznys
Jak investovat do realit, když trh ztrácí směr? Accolade sází na diverzifikaci
Průmyslové nemovitosti zažívají tichý, ale vytrvalý boom. Zatímco část realitního trhu přešlapuje, fond Accolade sází na jistotu v Německu, dynamiku v Polsku a nové příležitosti na jihu Evropy.
šéfredaktor
V době, kdy evropský realitní trh balancuje mezi inflací, geopolitikou a měnovými zásahy, přichází Accolade Industrial Fund s jasnou vizí: stabilita a růst. „Naším cílem je kombinace výnosu a jistoty,“ prohlásil spoluzakladatel fondu Milan Kratina na nedávné konferenci.
Společně se svým byznysovým partnerem Zdeňkem Šoustalem představil strategii, která propojuje stabilní západoevropské trhy s dynamickými regiony ve východní Evropě.
Accolade míří na výnos okolo sedmi procent ročně. V západní Evropě, konkrétně v Německu, sází na jistotu s výnosem kolem pěti procent, zatímco Polsko nabízí vyšší zhodnocení i rychlejší povolovací procesy.
Český legislativní labyrint působí v tomto srovnání jako přítěž. Novinkou je i vstup na španělský trh – podle zakladatelů jde o trh se „skrytým potenciálem“, který se nyní otevírá nové infrastruktuře a investorům.
Zástupci fondu, který sdružuje přes tři tisícovky investorů, zmínili i další témata. Například v Chebu podle nich díky aktivitám Accolade přitéká do městské pokladny přes 30 milionů korun ročně. Jakub Štěpán z CBRE připomněl, že domácí investoři dominovali trhu v roce 2024 (85 procent všech transakcí), v prvním kvartálu 2025 to bylo 76 procent.
Segment fondů kvalifikovaných investorů (FKI) mezitím narostl na aktiva v hodnotě 650 až 700 milionů eur. Průmyslové nemovitosti si udržují atraktivní výnos (prime yield ~5,15 procenta), kanceláře a retailové plochy zůstávají mírně pozadu. Efekt klesajících sazeb se promítne se zpožděním přibližně 18 měsíců.
Na konferenci se objevili i nájemci. Zástupci firem KION, Raben Logistics a Tchibo popsali konkrétní výzvy – od automatizace po ESG agendu. Podle Michala Kříže (KION) je dlouhodobá spolupráce s Accolade klíčová právě kvůli otevřenosti k inovacím. ESG není jen módní zkratka – pro firmy představuje důležitý rámec efektivity a udržitelnosti.
V závěrečném panelu diskutovali Tomáš Procházka (Accolade), Martina Jůzová (Česká spořitelna), Dominik Stroukal (NERV) a Jakub Štěpán o vlivu globálních událostí a měnové politiky na trh. Jasná predikce nezazněla, ale jedno ano: diverzifikace a flexibilita budou klíčem v roce 2025.